Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Maddie Pramoedya

Maddie Pramoedya

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Maddie
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Maddie’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★★★★ Watched by Maddie Pramoedya 29 Apr 2022

    Being a woman in her early 20s, this movie hit really close to home.


    It really raised some important questions for me. Like who do we really fall in love with? and how do you know when you’re only settling? 

    It left my sister and i with tears in our eyes towards the end of it. Also obsessed with the soundtrack. We already want to watch it again!

  • Another Round

    Another Round 2020

    ★★★★ Watched by Maddie Pramoedya 05 Jul 2021

    exponential descent into alcoholism

  • Instant Family

    Instant Family 2018

    ★★★½ Watched by Maddie Pramoedya 22 Jan 2021

    nghhh more non-nuclear family movies that make me cry 😭🥲

  • Soul

    Soul 2020

    ★★★★½ Watched by Maddie Pramoedya 26 Dec 2020

    I didn’t cry watching this whatcha talking about 🥺

  • Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby 1968

    ★★★ Watched by Maddie Pramoedya 15 Nov 2020

    Felt like it was building up to something but then it was just anticlimactic. Finished the movie feeling super underwhelmed 😔. 

    Also why didn’t she just stab someone at the end, she had a knife and there were loads of ppl around 🤨. Just anything to make the movie end on a bold note 😫

  • Coraline

    Coraline 2009

    ★★★★★ Rewatched by Maddie Pramoedya 14 Nov 2020

    I watched this movie with the kid I was babysitting last night because she asked for a scary movie 😝

  • Secrets of the Saqqara Tomb

    Secrets of the Saqqara Tomb 2020

    ★★★½ Watched by Maddie Pramoedya 05 Nov 2020

    An all egyptian archaelogy / anthropology team reclaiming their history ✨

  • Enola Holmes

    Enola Holmes 2020

    ★★★ Watched by Maddie Pramoedya 26 Sep 2020

    Never read the series before but it’s a cute movie. Liked the 4th wall breaks at first but was a bit too much towards the end.

  • The Social Dilemma

    The Social Dilemma 2020

    ★★★½ Watched by Maddie Pramoedya 15 Sep 2020

    “There are only two industries that define their customers as ‘users’, one is the illegal drug trade and the other is software.” 

    There was something so ironic and profound when the documentary ended and netflix suggested another documentary with a similar topic 😔

  • The Half of It

    The Half of It 2020

    ★★★ Watched by Maddie Pramoedya 11 Sep 2020

    I liked it but did feel a bit like a Cyrano De Bergerac rip off with the cat fishing in the plot and whatnot

  • Palm Springs

    Palm Springs 2020

    ★★★★½ Watched by Maddie Pramoedya 09 Sep 2020

    It may not be the best movie i’ve watched this year but this movie made me feel so happy? 🥺 Like doesn’t everyday in 2020 feel like we’re also stuck in a time loop? But hmm just not with Andy Samberg and Cristin Milioti ig 😔

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things 2020

    ★★★½ Watched by Maddie Pramoedya 07 Sep 2020

    Finished the movie with ringing in my ears 👂 also not sure if I lost or gained a few IQ points from watching this because existential crisis here I come 🤯

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 7

Review Tags

27
  • netflix
  • coming of age
  • drama
  • comedy
  • in cinema
  • action
  • gory
  • science fiction
  • classic
  • feel good
  • prime
  • documentary
  • dystopian
  • historical
  • horror
  • true story
  • asian rep
  • indie
  • animation
  • based on book
  • crime
  • childhood favs
  • nature
  • psychological thriller
  • dc
  • holiday
  • rom-com
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.