Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Far and Away

Far and Away

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Namesake

The Namesake

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
Read prior review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Help

The Help

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Room

Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All In: The Fight for Democracy

All In: The Fight for Democracy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

2020
×
Edit this entry  
07
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
25
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
02
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
31
Signs

Signs

2002
×
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Becoming

Becoming

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry