• Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • The Giver

    ★½

  • Guardians of the Galaxy

  • 22 Jump Street

  • The Fault in Our Stars

    ★★

  • Godzilla

  • The Other Woman

    ★★½

  • Divergent

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2

  • Insidious: Chapter 2

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★½

  • One Direction: This Is Us

  • We're the Millers

    ★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Despicable Me 2

  • The Internship

    ★★★

  • This Is the End

  • The Bling Ring

  • The Conjuring

    ★★★½

  • Girl Rising

  • 21 & Over

  • Makers: Women Who Make America

  • Black Mirror: The Waldo Moment

  • Black Mirror: White Bear

  • Black Mirror: Be Right Back

  • Safe Haven

  • The Way Way Back

    ★★★

  • Mama

    ★★

  • Rise of the Guardians

    ★★★★

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

  • Pitch Perfect

    ★★★½

  • The Impossible

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Silver Linings Playbook

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • Brave

    ★★★★

  • Let It Shine

  • The Avengers

  • 21 Jump Street

  • The Hunger Games

  • The Vow

  • John Mulaney: New in Town

    ★★★★★

  • Black Mirror: The Entire History of You

  • Black Mirror: Fifteen Million Merits

  • We Bought a Zoo

  • Black Mirror: The National Anthem

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

  • Jack and Jill

  • The Muppets

  • Paranormal Activity 3

  • Abduction

  • The Descendants

    ★★★★

  • Contagion

    ★★★½

  • The Help

    ★★★½

  • Friends with Benefits

  • Crazy, Stupid, Love.

  • Cyberbully

  • Horrible Bosses

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

  • Kung Fu Panda 2

  • The Hangover Part II

  • Bridesmaids

    ★★★★½

  • Lemonade Mouth

  • Winnie the Pooh

  • Soul Surfer

  • Hop

  • Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

  • Justin Bieber: Never Say Never