Sort by

maddie has logged 329 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dog Days

Dog Days

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Annabelle's Wish

Annabelle's Wish

1997
×
Read the review Edit this entry  
13
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
Read the review Edit this entry  
08
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Go Figure

Go Figure

2005
×
Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Salmon Fishing in the Yemen

Salmon Fishing in the Yemen

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The House

The House

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry