Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Prey

Prey

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Akilla's Escape

Akilla's Escape

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Movie Stars

The Last Movie Stars

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Viva Las Vegas

Viva Las Vegas

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Limitless

Limitless

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Go

Go

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Edit this entry  
04
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Edit this entry  
02
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brian and Charles

Brian and Charles

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
King Creole

King Creole

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daredevil

Daredevil

2003
×
★½
Read the review Edit this entry