maddy has logged 150 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Farthest

The Farthest

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry