Sort by

maddy has logged 181 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Intern

The Intern

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry