Sort by

maddy has logged 25 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry