Sort by

maddy has logged 136 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aliens

Aliens

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Blackout

The Blackout

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
River of No Return

River of No Return

1954
×
★★½
Edit this entry  
03
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hackers

Hackers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dead End

Dead End

1937
×
★★★½
Edit this entry  
17
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Body of Evidence

Body of Evidence

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sliver

Sliver

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Great Gatsby

The Great Gatsby

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry