• Barefoot in the Park

    ★★★★

  • Dont Look Back

    ★★★★½

  • Seconds

    ★★★★½

  • Doctor Zhivago

    ★★★

  • Thunderball

    ★★★

  • The Sound of Music

  • Le Bonheur

    ★★★★

  • Goldfinger

    ★★★

  • Mary Poppins

  • A Shot in the Dark

    ★★★½

  • What a Way to Go!

    ★★★½

  • Blood and Black Lace

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • The Sword in the Stone

  • Charade

    ★★★½

  • From Russia with Love

    ★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★½

  • Dr. No

    ★★★

  • Jules and Jim

    ★★★★

  • The Innocents

    ★★★★

  • Splendor in the Grass

    ★★★

  • Paris Blues

    ★★★½

  • The Hustler

    ★★★★

  • The Parent Trap

  • One Hundred and One Dalmatians

  • The Little Shop of Horrors

  • Psycho

    ★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★½

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★½

  • The Long, Hot Summer

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Street of Shame

    ★★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

  • East of Eden

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★½

  • Peter Pan

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★½

  • Alice in Wonderland

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Cinderella

  • Rope

    ★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Bambi

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★★½

  • Fantasia

  • The Mortal Storm

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★½

  • Holiday

    ★★★★

  • Vivacious Lady

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • The Kid

    ★★★★½

  • Dickson Experimental Sound Film