• Magic Mike

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★★½

  • The Hunger Games

    ★★★

  • Young Adult

    ★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★½

  • The Grey

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

  • Hugo

    ★★★★½

  • Moneyball

    ★★★★

  • 50/50

    ★★★★

  • The Descendants

    ★★★★

  • Shame

    ★★★★½

  • The Help

    ★★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★½

  • Friends with Benefits

    ★★★½

  • Horrible Bosses

    ★★★½

  • Super 8

    ★★★

  • The Hangover Part II

    ★★½

  • Drive

    ★★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★

  • Thor

    ★★½

  • Arthur

    ★★★½

  • Source Code

    ★★½

  • Another Earth

    ★★★½

  • Martha Marcy May Marlene

    ★★★★

  • The Tempest

    ★★★

  • Unstoppable

    ★★★½

  • RED

    ★★½

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The American

    ★★★½

  • Inception

  • Monsters

  • Invictus

    ★★½

  • The Men Who Stare at Goats

    ★★★

  • An Education

    ★★★½

  • When You're Strange

    ★★★½

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★

  • The Dark Knight

  • Iron Man

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Smokin' Aces

    ★★★½

  • The American Astronaut

    ★★★★½

  • Requiem for a Dream

    ★★★★

  • Magnolia

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • Velvet Goldmine

  • The Wings of the Dove

    ★★½

  • The Thing Called Love

    ★★½

  • The Warriors

    ★★★

  • McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★

  • An Affair to Remember

    ★★★★

  • High Society

    ★★★½

  • The Big Combo

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Jane Eyre

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • Dark Victory

    ★★★½

  • Duck Soup

    ★★½

  • Female

    ★½

  • Three on a Match

    ★★½