Sort by

madeline_may has logged 127 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The King and I

The King and I

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Room 237

Room 237

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nirvana: Unplugged In New York

Nirvana: Unplugged In New York

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Snowman

The Snowman

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Troy

Troy

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Stranger Things

Stranger Things

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monty Python's The Meaning of Life

Monty Python's The Meaning of Life

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jack Whitehall: At Large

Jack Whitehall: At Large

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry