Sort by

Ruan has logged 157 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nothing Like a Dame

Nothing Like a Dame

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry