Sort by

madelynn has logged 25 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Crash

Crash

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Home Sweet Home

Home Sweet Home

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
2025: The World Enslaved by a Virus

2025: The World Enslaved by a Virus

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Trials of Gabriel Fernandez

The Trials of Gabriel Fernandez

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Day for Night

Day for Night

1973
×
Read the review Edit this entry  
04
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry