Sort by

madeye has logged 156 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Goon

Goon

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Postcards From the Edge

Postcards From the Edge

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
Read prior review Edit this entry  
14
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Play

Play

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mitómana

Mitómana

2009
×
★★
Edit this entry  
05
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rapado

Rapado

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dog Lady

Dog Lady

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
Read the review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Neruda

Neruda

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Summer of Flying Fish

The Summer of Flying Fish

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Verano

Verano

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
No

No

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry