Sort by

Maddie has logged 175 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fright Night

Fright Night

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Choice 2020: Trump vs. Biden

The Choice 2020: Trump vs. Biden

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry