Sort by

Madison has logged 61 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Collector

The Collector

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Leatherface

Leatherface

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Christine

Christine

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hysteria

Hysteria

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Darkened Room

Darkened Room

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★
Edit this entry  
21
The Cowboy and the Frenchman

The Cowboy and the Frenchman

1988
×
★★½
Edit this entry  
21
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★★
Edit this entry  
20
Ballerina

Ballerina

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Operation Petticoat

Operation Petticoat

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Edit this entry  
18
Victim

Victim

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
That Sugar Film

That Sugar Film

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★
Edit this entry  
12
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marnie

Marnie

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
11
I Passed for White

I Passed for White

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
People Will Talk

People Will Talk

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hatchet

Hatchet

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
XX

XX

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
Read the review Edit this entry  
05
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry