Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
In the City of Sylvia

In the City of Sylvia

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Remi, Nobody's Boy

Remi, Nobody's Boy

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Blood of the Beasts

Blood of the Beasts

1949
×
★★★½
Edit this entry  
14
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
Edit this entry  
02
Diversion

Diversion

1980
×
★★★
Edit this entry  
02
Another Mirror

Another Mirror

1977
×
★★½
Edit this entry  
02
Ritual

Ritual

1979
×
★★★
Edit this entry  
01
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★
Edit this entry  
01
Train Again

Train Again

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Leech

Leech

2021
×
Edit this entry  
29
The Dead Dance

The Dead Dance

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Thunder

Thunder

1982
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Exquisite Corpus

The Exquisite Corpus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Unbalance

Unbalance

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
A Silent Day

A Silent Day

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Double

Double

2001
×
★★½
Edit this entry  
25
AI

AI

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Edit this entry  
23
Serie Noire

Serie Noire

1979
×
★★★½
Edit this entry  
22
Coming Attractions

Coming Attractions

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dizziness

Dizziness

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Monochrome Head

Monochrome Head

1997
×
Edit this entry  
22
Apparatus M

Apparatus M

1996
×
★★★
Edit this entry  
22
Zone

Zone

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Moon

The Moon

1994
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nocturne

Nocturne

2006
×
★★
Edit this entry  
19
Instructions for a Light and Sound Machine

Instructions for a Light and Sound Machine

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
December Hide-and-Go-Seek

December Hide-and-Go-Seek

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Venus

Venus

1990
×
★★½
Edit this entry  
17
The Mummy's Dream

The Mummy's Dream

1989
×
★★★
Edit this entry  
17
Devil's Circuit

Devil's Circuit

1988
×
★★½
Edit this entry  
17
Photodiary '87

Photodiary '87

1987
×
★★½
Edit this entry  
17
Wall

Wall

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
Photodiary

Photodiary

1986
×
★★
Edit this entry  
16
Atman

Atman

1975
×
★★★½
Edit this entry  
16
Shot / Countershot

Shot / Countershot

1987
×
★★
Edit this entry  
16
Ballett 16

Ballett 16

1984
×
★★★
Edit this entry  
16
Psycho/Viennale Spot

Psycho/Viennale Spot

1997
×
★★
Edit this entry  
16
Don't - Der Österreichfilm

Don't - Der Österreichfilm

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
Pièce touchée

Pièce touchée

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
Grim

Grim

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ghost

Ghost

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Drill

Drill

1983
×
★★
Edit this entry  
15
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★
Edit this entry  
13
Screw

Screw

1982
×
★½
Edit this entry  
13
Box

Box

1982
×
★★★½
Edit this entry  
13
Spacy

Spacy

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Arrival

The Arrival

1999
×
★★★
Edit this entry