Sort by

Manny Liotta🍒 has logged 28 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dogma

Dogma

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Take Me Home Tonight

Take Me Home Tonight

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry