Sort by

Manny Liotta has logged 62 entries for films during December 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Delirious

Delirious

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Voice of the Moon

The Voice of the Moon

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Intervista

Intervista

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ginger and Fred

Ginger and Fred

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
And the Ship Sails On

And the Ship Sails On

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fellini's Casanova

Fellini's Casanova

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Swept Away

Swept Away

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
VOIR

VOIR

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry