rebecca has logged 441 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★
Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★
Edit this entry  
15
Batman

Batman

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Stardust

Stardust

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★½
Edit this entry  
11
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cooties

Cooties

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Edit this entry  
16
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fracture

Fracture

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Lost River

Lost River

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★½
Edit this entry  
09
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
½
Edit this entry  
05
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
Hostel

Hostel

2005
×
★★
Edit this entry