Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
Read the review Edit this entry  
24
Am I Ok?

Am I Ok?

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Laureate

The Laureate

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Woman Like Eve

A Woman Like Eve

1979
×
Read the review Edit this entry  
17
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
Read the review Edit this entry  
16
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Passionless Moments

Passionless Moments

1983
×
Edit this entry  
16
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1983
×
Edit this entry  
16
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Dragonwyck

Dragonwyck

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Inspector General

The Inspector General

1949
×
Edit this entry  
12
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Poison Ivy

Poison Ivy

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Somewhere in the Night

Somewhere in the Night

1946
×
★★★
Edit this entry  
06
A Girl's Own Story

A Girl's Own Story

1984
×
Edit this entry  
06
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mass

Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Read the review Edit this entry  
01
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★½
Edit this entry  
21
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★
Edit this entry  
19
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
Edit this entry  
18
The Hours

The Hours

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry