Mae has logged 444 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Thlípsi

Thlípsi

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★½
Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Beyond Tomorrow

Beyond Tomorrow

1940
×
★★★★
Edit this entry  
23
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★
Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Girl King

The Girl King

2015
×
★★
Edit this entry  
19
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Camp X-Ray

Camp X-Ray

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★
Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★
Edit this entry  
06
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
Edit this entry  
02
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Edit this entry  
26
Ordeal by Innocence

Ordeal by Innocence

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Edit this entry