Mae has logged 60 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
Edit this entry  
31
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Rookie of the Year

Rookie of the Year

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
North & South

North & South

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
½
Edit this entry  
22
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Allure

Allure

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
Read the review Edit this entry  
19
The Spirit of St. Louis

The Spirit of St. Louis

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Josie

Josie

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Megan Leavey

Megan Leavey

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Children Who Chase Lost Voices

Children Who Chase Lost Voices

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
½
Edit this entry  
06
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
Edit this entry  
05
The Silent Child

The Silent Child

2017
×
Edit this entry