Carlos has logged 156 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Core of the World

Core of the World

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
While at War

While at War

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost River

Lost River

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
El crack cero

El crack cero

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
04
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Gummo

Gummo

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monos

Monos

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Signs

Signs

2002
×
★★½
Edit this entry  
23
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
His House

His House

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Edit this entry  
31
The Bonfire

The Bonfire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Rush

Rush

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★
Edit this entry  
23
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Rocky

Rocky

1976
×
Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
Read the review Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★½
Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
Edit this entry  
02
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★½
Edit this entry