Sort by

maggie ann has logged 36 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
They Live

They Live

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
24
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
Pressure

Pressure

2006
×
Edit this entry  
24
Best Friends

Best Friends

2013
×
Edit this entry  
24
Happy Birthday, Marsha!

Happy Birthday, Marsha!

2018
×
Edit this entry  
24
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stockholm

Stockholm

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Negative Space

Negative Space

2017
×
Edit this entry  
04
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry