Sort by

John (Magic Rat Movies) has logged 317 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
The Double

The Double

2013
×
★★
Edit this entry  
28
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
'71

'71

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Congress

The Congress

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Edit this entry  
27
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Neighbors

Neighbors

2014
×
★½
Edit this entry  
26
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Killers

Killers

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★
Edit this entry  
13
Wrong Turn 6: Last Resort

Wrong Turn 6: Last Resort

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★
Edit this entry  
13
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Wer

Wer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Clash: Westway To The World

The Clash: Westway To The World

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Killer Mermaid

Killer Mermaid

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Jessabelle

Jessabelle

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Turn Worse

Bad Turn Worse

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Stretch

Stretch

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Chocolate Strawberry Vanilla

Chocolate Strawberry Vanilla

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All Tomorrow's Parties

All Tomorrow's Parties

2009
×
★★½
Edit this entry  
11
Neil Young - Heart of Gold

Neil Young - Heart of Gold

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
Exists

Exists

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
Extraterrestrial

Extraterrestrial

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Northern Soul

Northern Soul

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Monsters: Dark Continent

Monsters: Dark Continent

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Dementia

Dementia

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry