• Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    ★★★★½

  • Snatch

    ★★★★½

  • 28 Days Later

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½