Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Darkest Hour

The Darkest Hour

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Devotion

Devotion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Against the Ice

Against the Ice

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Glass House

The Glass House

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Easy Money

Easy Money

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Predator

Predator

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
2012

2012

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bros

Bros

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casino Royale

Casino Royale

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry