Sort by

magpiehaircut has logged 56 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bunker

The Bunker

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Frozen Ground

The Frozen Ground

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Unspeakable Acts

Unspeakable Acts

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Romance & Cigarettes

Romance & Cigarettes

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Dangerous Son

A Dangerous Son

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boy Interrupted

Boy Interrupted

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mystery Team

Mystery Team

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bride of Frank

The Bride of Frank

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cautionary Tales

Cautionary Tales

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Meet the Hollowheads

Meet the Hollowheads

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blood Harvest

Blood Harvest

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Demon House

Demon House

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
(My) Truth: The Rape of 2 Coreys

(My) Truth: The Rape of 2 Coreys

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry