• The Girl Who Killed Her Parents

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • Cinderella

    ½

  • Malignant

    ★★★½

  • Lamb

    ★★★★

  • Elize Matsunaga: Once Upon a Crime

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★½

  • A Vida Depois do Tombo

    ★★★★

  • ariana grande: excuse me, i love you

    ½

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • My Mom is a Character 3

    ★★★½

  • The First Temptation of Christ

    ★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★★

  • Cousins

    ½

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Invisible Life

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Lux Æterna

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Aladdin

  • Us

    ★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Happy Death Day 2U

    ½

  • Suspiria

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★★★

  • Girl

    ★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★

  • Climax

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • mother!

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • My Friend Dahmer

    ★★★★

  • A Fantastic Woman

    ★★★★★

  • Atomic Blonde

    ★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Aquarius

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Raw

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • The Second Mother

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Mommy

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★

  • Futuro Beach

    ★★★½

  • The Way He Looks

    ★★★

  • Boyhood

    ★★★½

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★

  • Tattoo

    ★★★★½

  • The Green Inferno

    ★★★

  • Monsters University

  • Evil Dead

    ★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★½

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • The Iron Lady

    ½

  • X

    ★★★½

  • The Skin I Live In

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★

  • Melancholia

    ★★★★

  • Gretchen: Road Movie

    ★★★½

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★