Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Edit this entry  
25
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elize Matsunaga: Once Upon a Crime

Elize Matsunaga: Once Upon a Crime

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Pixote

Pixote

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Vida Depois do Tombo

A Vida Depois do Tombo

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Others

The Others

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★
Edit this entry  
14
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry