Felipe has logged 204 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★½
Edit this entry  
31
Full Force

Full Force

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hold Me While I'm Naked

Hold Me While I'm Naked

1966
×
★★★
Edit this entry  
29
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★½
Edit this entry  
29
Report

Report

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
24
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Devils

The Devils

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Denial

Denial

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★½
Edit this entry  
14
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
California Crisis: Gun Salvo

California Crisis: Gun Salvo

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry