Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
In Water

In Water

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Daughters of Fire

The Daughters of Fire

2023
×
Read the review Edit this entry  
25
The Taste of Things

The Taste of Things

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Angel Dust

Angel Dust

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
Read the review Edit this entry  
11
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Seasons of the Year

Seasons of the Year

1975
×
Read the review Edit this entry  
02
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Neighbours

Neighbours

1952
×
Read the review Edit this entry  
21
Voices Through Time

Voices Through Time

1996
×
Read the review Edit this entry  
19
Favourites

Favourites

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Gasman

Gasman

1998
×
Read the review Edit this entry  
12
The Curse

The Curse

2023
×
Read the review Edit this entry  
10
De Humani Corporis Fabrica

De Humani Corporis Fabrica

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
The Long Farewell

The Long Farewell

1971
×
Read the review Edit this entry  
05
All of Us Strangers

All of Us Strangers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
May December

May December

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
Read the review Edit this entry  
02
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fallen Leaves

Fallen Leaves

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Style Wars

Style Wars

1983
×
Read the review Edit this entry  
05
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Read the review Edit this entry  
26
Kill List

Kill List

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry