Sort by

MahoganyDoors - luke has logged 220 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crank

Crank

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Colorful

Colorful

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry