• Aalto - Architect of Emotions

    ★★★½

  • Welcome to Chechnya

    ★★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★½

  • Lady Time

    ★★★

  • Knives Out

    ★★

  • About Endlessness

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Murder Mystery

  • Parasite

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Pickup Game

    ★★★½

  • Seahorse

    ★★★½

  • The Hottest August

    ★★★½

  • Beauty & Decay

    ★★

  • The Hypnotist

    ★★★★★

  • Gods of Molenbeek

    ★★★★½

  • Miles Davis: Birth of the Cool

    ★★★½

  • Moonlight Sonata: Deafness in Three Movements

    ★★★

  • One Child Nation

    ★★★★½

  • Gaza

    ★★★½

  • Once Aurora

    ★★

  • Bellingcat: Truth in a Post-Truth World

    ★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Star Shaped Scar

    ★★★★

  • Green Book

    ★★½

  • A Star Is Born

    ★★½

  • Free Solo

    ★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★

  • Whitney

    ★★★

  • Wild Wild Country

    ★★★★

  • Tomb Raider

  • Minding the Gap

    ★★★½

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★

  • The Punk Voyage

    ★★★★½

  • Voyeur

    ★★★½

  • Jim & Andy: The Great Beyond

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★½

  • First Reformed

    ★★★★

  • What the Health

    ★★

  • Kim Dotcom: Caught in the Web

    ★★★½

  • Casting JonBenet

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★

  • Cecilia

    ★★★

  • Jackie

    ★★½

  • Lion

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Suicide Squad

    ★½

  • Your Name.

    ★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Sausage Party

    ★★★★★

  • Beware the Slenderman

    ★★★½

  • The Land of the Enlightened

    ★★★★

  • Barakah Meets Barakah

    ★★★½

  • Cameraperson

    ★★★

  • Tickled

    ★★★½

  • Captain Fantastic

    ★★★½

  • He Named Me Malala

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Amy

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★

  • The Wolfpack

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★½

  • The Theory of Everything

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★½