Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
Edit this entry  
07
Lady Time

Lady Time

2019
×
Edit this entry  
07
Aalto - Architect of Emotions

Aalto - Architect of Emotions

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Pickup Game

The Pickup Game

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Barakah Meets Barakah

Barakah Meets Barakah

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Edit this entry  
28
The Land of the Enlightened

The Land of the Enlightened

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cecilia

Cecilia

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Once Aurora

Once Aurora

2018
×
★★
Edit this entry  
10
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Star Shaped Scar

Star Shaped Scar

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
He Named Me Malala

He Named Me Malala

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Zeitgeist

Zeitgeist

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
What the Health

What the Health

2017
×
★★
Edit this entry  
02
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★★½
Edit this entry