Sort by

maijolito has logged 122 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love You To Death

Love You To Death

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
F9

F9

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Volver

Volver

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Edit this entry  
10
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Edit this entry  
04
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry