RSS feed for Makala
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
09
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
Kidnap

Kidnap

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
Geostorm

Geostorm

2017
×
½
Edit this entry  
04
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Edit this entry  
01
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
The Firm

The Firm

1993
×
★½
Edit this entry  
29
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★½
Edit this entry  
22
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★½
Edit this entry  
13
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little

Little

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Stuff

The Stuff

1985
×
Edit this entry  
17
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
The Silence

The Silence

2019
×
Edit this entry