• The Northman

    ★★★★

  • House Comes with a Bird

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • The Batman

    ★★★★

  • Scream

    ★★★★

  • Beat

    ★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • All Too Well: The Short Film

  • Rhys Darby: Mystic Time Bird

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★

  • Benediction

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

  • The Electrical Life of Louis Wain

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★

  • Titane

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • After Yang

    ★★★★

  • The Velvet Underground

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★

  • Annette

    ★★★

  • Cruella

    ★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Arlo the Alligator Boy

    ★★

  • Save Ralph

  • Petite Maman

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The Sparks Brothers

    ★★★★

  • Passing

    ★★★

  • El Planeta

    ★★★★

  • Censor

    ★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Mank

    ★★★

  • Over the Moon

    ★★★

  • I'm Your Woman

    ★★★

  • Nocturne

    ★★

  • Freaky

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Ammonite

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • She Dies Tomorrow

    ★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • The Half of It

    ★★★

  • Tigertail

    ★★★

  • Waiting

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★

  • Matches

  • The Father

    ★★★★

  • Horse Girl

    ★★

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★