makeely has logged 337 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Suki

Suki

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Paperman

Paperman

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
07
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dancer

The Dancer

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
Read the review Edit this entry  
03
The Very Eye of Night

The Very Eye of Night

1958
×
Read the review Edit this entry  
03
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry