makeely has logged 42 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
White God

White God

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Is Anybody There?

Is Anybody There?

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Killed the Cat

Killed the Cat

2014
×
Edit this entry  
19
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fruits De Mer

Fruits De Mer

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Belle and Sebastian

Belle and Sebastian

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Grey Area

Grey Area

2014
×
Edit this entry  
17
Tick Where It Hurts

Tick Where It Hurts

2014
×
Edit this entry  
17
The 56 Year Old Boy

The 56 Year Old Boy

2014
×
Edit this entry  
17
Stray Dog

Stray Dog

2013
×
Edit this entry  
16
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
Read the review Edit this entry  
16
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vincent

Vincent

1982
×
Read the review Edit this entry  
15
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Winchester

Winchester

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
mother!

mother!

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry