Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Mother

The Mother

2023
×
Read the review Edit this entry  
19
Street 66

Street 66

2018
×
Edit this entry  
19
Tower XYZ

Tower XYZ

2016
×
Edit this entry  
18
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Actual People

Actual People

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Swimmers

The Swimmers

2022
×
Edit this entry  
27
Latifah and Himli’s Nomadic Uncle

Latifah and Himli’s Nomadic Uncle

1992
×
Read prior review Edit this entry  
26
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Simone

Simone

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Room of My Own

A Room of My Own

2022
×
Edit this entry  
15
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
X US

X US

2021
×
Edit this entry  
25
Hair: The Story of Grass

Hair: The Story of Grass

2018
×
Edit this entry  
25
In The Middle

In The Middle

2019
×
Edit this entry  
21
Cla'am

Cla'am

2017
×
★½
Edit this entry  
18
Love and Words Are Politics

Love and Words Are Politics

×
★★★★
Edit this entry  
17
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Story Of Bones

A Story Of Bones

2022
×
Edit this entry  
15
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
White Noise

White Noise

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Latifah and Himli’s Nomadic Uncle

Latifah and Himli’s Nomadic Uncle

1992
×
Read the review Edit this entry  
15
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Flaming Ears

Flaming Ears

1992
×
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Under Fire

Christmas Under Fire

1941
×
Edit this entry  
09
The Anger of Mrs Plumette

The Anger of Mrs Plumette

1912
×
Edit this entry  
09
Mary Jane's Mishap

Mary Jane's Mishap

1903
×
Edit this entry  
09
Rebirth Is Necessary

Rebirth Is Necessary

2017
×
Edit this entry  
08
The Passion of Remembrance

The Passion of Remembrance

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fannie's Film

Fannie's Film

1981
×
★★★
Edit this entry  
08
Killing Time

Killing Time

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Awoko

Awoko

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tomorrow Is a Water Palace

Tomorrow Is a Water Palace

2022
×
Edit this entry  
01
Death Is Lame

Death Is Lame

2011
×
Edit this entry  
01
Chocolate Babies

Chocolate Babies

1996
×
Read the review Edit this entry  
29
The Fruit Tree

The Fruit Tree

2022
×
Edit this entry  
28
The Homecoming: A Short Film about Ajamu

The Homecoming: A Short Film about Ajamu

1996
×
Edit this entry  
28
How to Save a Dead Friend

How to Save a Dead Friend

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Leonor Will Never Die

Leonor Will Never Die

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
HOLDING THE LINE

HOLDING THE LINE

2020
×
Edit this entry  
24
Rhythms of my Silence

Rhythms of my Silence

2021
×
Edit this entry  
21
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
VENETIAN MEN

VENETIAN MEN

2022
×
Edit this entry  
20
Photo Booth

Photo Booth

2022
×
Edit this entry  
20
The Demands of Ordinary Devotion

The Demands of Ordinary Devotion

2022
×
Read the review Edit this entry