Sort by

makella has logged 99 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Latifah and Himli’s Nomadic Uncle

Latifah and Himli’s Nomadic Uncle

1992
×
Read the review Edit this entry  
15
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Flaming Ears

Flaming Ears

1992
×
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Under Fire

Christmas Under Fire

1941
×
Edit this entry  
09
The Anger of Mrs Plumette

The Anger of Mrs Plumette

1912
×
Edit this entry  
09
Mary Jane's Mishap

Mary Jane's Mishap

1903
×
Edit this entry  
09
Rebirth Is Necessary

Rebirth Is Necessary

2017
×
Edit this entry  
08
The Passion of Remembrance

The Passion of Remembrance

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fannie's Film

Fannie's Film

1981
×
★★★
Edit this entry  
08
Killing Time

Killing Time

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Awoko

Awoko

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tomorrow Is a Water Palace

Tomorrow Is a Water Palace

2022
×
Edit this entry  
01
Death Is Lame

Death Is Lame

2011
×
Edit this entry  
01
Chocolate Babies

Chocolate Babies

1996
×
Read the review Edit this entry  
29
The Fruit Tree

The Fruit Tree

2022
×
Edit this entry  
28
The Homecoming: A Short Film about Ajamu

The Homecoming: A Short Film about Ajamu

1996
×
Edit this entry  
28
How to Save a Dead Friend

How to Save a Dead Friend

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Leonor Will Never Die

Leonor Will Never Die

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Holding The Line

Holding The Line

×
Edit this entry  
24
Rhythms of my Silence

Rhythms of my Silence

2021
×
Edit this entry  
21
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
VENETIAN MEN

VENETIAN MEN

2021
×
Edit this entry  
20
Photo Booth

Photo Booth

2022
×
Edit this entry  
20
The Demands of Ordinary Devotion

The Demands of Ordinary Devotion

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Delphine’s Prayers

Delphine’s Prayers

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Neptune Frost

Neptune Frost

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Pagans

Pagans

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Spirit

Spirit

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Balconies

Balconies

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
White Men Are Cracking Up

White Men Are Cracking Up

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
White Men Are Cracking Up

White Men Are Cracking Up

1994
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Persuasion

Persuasion

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Wajood

Wajood

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
A So-Called Archive

A So-Called Archive

2020
×
Edit this entry  
11
Vertigo A.I.

Vertigo A.I.

2020
×
Edit this entry  
07
Breaking Point – The Sus Law Controversy

Breaking Point – The Sus Law Controversy

1978
×
Edit this entry  
05
Towards a Black Testimony: Prayer/Protest/Peace

Towards a Black Testimony: Prayer/Protest/Peace

2019
×
Edit this entry  
04
where did we land

where did we land

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nyansapo

Nyansapo

2017
×
Edit this entry  
03
Set It Up

Set It Up

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
I Think This Is the Closest to How the Footage Looked

I Think This Is the Closest to How the Footage Looked

2012
×
Read the review Edit this entry  
02
Stray Dogs Come Out at Night

Stray Dogs Come Out at Night

2020
×
Edit this entry  
26
Scaring Women at Night

Scaring Women at Night

2022
×
Edit this entry  
22
2046

2046

2004
×
Edit this entry  
15
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry