Sort by

Iskandaria 3.0+1.0 has logged 996 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Natchathiram Nagargiradhu

Natchathiram Nagargiradhu

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Atlantiques

Atlantiques

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pelourinho, They Don’t Really Care About Us

Pelourinho, They Don’t Really Care About Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Bigfoot

Bigfoot

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dictator

The Dictator

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Nun

The Nun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raavanan

Raavanan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Juice

Juice

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fresh Kill

Fresh Kill

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Snowman

The Snowman

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Offering

Offering

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Faster

Faster

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hatsune Miku: Live in Los Angeles 2011

Hatsune Miku: Live in Los Angeles 2011

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Batman

Batman

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Empire

Empire

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Empire

Empire

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Seasons...

Seasons...

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry