Sort by

Iskandaria 3.0+1.0 has logged 107 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Crab with the Golden Claws

The Crab with the Golden Claws

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Flying Train

The Flying Train

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lights Out

Lights Out

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Open Your Mind

Open Your Mind

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Recluse

Recluse

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uzumaki

Uzumaki

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Chomsky - Foucault Debate: On Human Nature

The Chomsky - Foucault Debate: On Human Nature

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Duck Duck

Duck Duck

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dragon Ball Super: Super Hero

Dragon Ball Super: Super Hero

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Web

The Web

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
UFOs

UFOs

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Better Luck Tomorrow

Better Luck Tomorrow

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Signs

Signs

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
UFO's Are Real

UFO's Are Real

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Infinity Train

Infinity Train

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
After Earth

After Earth

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie

Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
DAICON IV Opening Animation

DAICON IV Opening Animation

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry