makena has logged 243 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
31
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Brick

Brick

2005
×
★★★
Edit this entry  
20
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ulysse

Ulysse

1983
×
Edit this entry  
15
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
13
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Edit this entry  
12
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Read the review Edit this entry  
11
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
10
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pig

Pig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Edit this entry  
05
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tribute to Zgougou the Cat

Tribute to Zgougou the Cat

2002
×
Read the review Edit this entry  
05
The So-Called Caryatids

The So-Called Caryatids

1984
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
02
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
26
Linklater: On Cinema and Time

Linklater: On Cinema and Time

2013
×
Edit this entry  
20
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mei and the Kittenbus

Mei and the Kittenbus

2002
×
Edit this entry