makena has logged 44 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
30
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Edit this entry  
19
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Junebug

Junebug

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mainstream

Mainstream

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Breathe

Breathe

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Present

The Present

2020
×
Edit this entry  
11
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★½
Edit this entry  
07
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry