• Possibly in Michigan

  • Tootsie

    ★★★★

  • Mommie Dearest

    ★★★★

  • Scanners

    ★★

  • Nine to Five

    ★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★½

  • The Omen

    ★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★½

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • The Year Without a Santa Claus

    ★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • The Way We Were

    ★★★

  • Badlands

    ★★★½

  • Cabaret

    ★★★★½

  • Santa Claus Is Comin' to Town

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Daisies

    ★★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★★★

  • Lord of the Flies

    ★★★

  • The Children's Hour

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Blob

  • Lady and the Tramp

    ★★½

  • Stage Fright

    ★★★½

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★★

  • Häxan

    ★★★★★

  • Electrocuting an Elephant

    ½