• Purple Rain

    Purple Rain

    ★★★½

    i think this is the only time in my life ive ever thought “wow the male main character is so much more interesting and beautiful than his female love interest”

  • Jeff Dunham: Spark of Insanity

    Jeff Dunham: Spark of Insanity

    i just know he voted for trump both years

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★½

    ....🤨

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    🧎🏻‍♀️

  • The Prom

    The Prom

    ★★★

    cute!

  • Santa Claus Is Comin' to Town

    Santa Claus Is Comin' to Town

    ★★★★

    fuck this letterboxd poster

  • Walk Hard: The Dewey Cox Story

    Walk Hard: The Dewey Cox Story

    ★★★★

    incredible

  • Die Hard

    Die Hard

    ★★★½

    some lighthearted copaganda for da holidays

  • School of Rock

    School of Rock

    ★★★★★

    music is SO COOL

  • Milk

    Milk

    ★★★★½

    thank u harvey

  • Easy A

    Easy A

    ★★★½

    ok the netflix subtitles say she says “go woodchucks” at the end instead of “go blue devils” and its stressing me out i need it fixed

  • 537 Votes

    537 Votes

    ★★★½

    just saying my cuban parents voted for gore in dade county 😁 too bad it didnt do shit